Ahiliğin tarihi kökenleri ve çağdaş iş dünyasına ahlaki çözüm üretme kapasitesi

Yükleniyor...
Küçük Resim

Tarih

2023

Dergi Başlığı

Dergi ISSN

Cilt Başlığı

Yayıncı

OSTİM Teknik Üniversitesi Yayınları

Erişim Hakkı

info:eu-repo/semantics/openAccess

Araştırma projeleri

Organizasyon Birimleri

Organizasyon Birimi
Yönetim Bilimleri Fakültesi, İşletme Bölümü
Küresel rekabete ayak uydurmak ve sürdürülebilir olmak isteyen tüm şirketler ve kurumlar, değişimi doğru bir şekilde yönetmek, teknolojinin gerekli kıldığı zihinsel ve operasyonel dönüşümü kurumlarına hızlı bir şekilde adapte etmek zorundadırlar.

Dergi sayısı

Özet

Bu bölümde Ahiliğin bir sentez medeniyeti olan Türk-İslâm medeniyetinin asli unsurlarından biri olduğundan ve de Türk çalışma ahlâkının biricik referansı olduğundan hareketle bu geleneğin kökeni ve günümüz sorunlarına cevap potansiyeli tartışılacaktır. Bu bölüm kaleme alındığı sıralarda ülkemiz 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş, Pazarcık merkezli eşi görülmemiş bir deprem felaketi ile karşılaştı ve on binlerce insan öldü, yüz binlerce insan yaralandı ve sakat kaldı. Tıpkı 1999 Gölcük depremi gibi bu depremde de kayıpların tek nedeni ülkemizde binaları inşa eden iş dünyasının ve onları denetleyen kamu otoritelerinin kadim Ahilik değerlerinden çok uzakta olmalarıdır. Deprem felaketinin nedeni teknik değil ahlakidir. Bu nedenle Ahilik çok daha fazla üzerinde durulması gereken kadim bir kurumdur. Bu bölümde Ahiliğin zannedildiğinden çok daha köklü ve kadim bir gelenek olduğunu tarihi örneklerle göstermeye çalışacağız…

Açıklama

Anahtar Kelimeler

Ahilik, Türk, Ahlak, İş Ahlakı, Meslek Ahlakı, İktisat, Loncalar

Kaynak

Ahiliği Yeniden Düşünmek "21. Yüzyılda Yiğitlik, Ahilik ve Dirlik"

WoS Q Değeri

Scopus Q Değeri

Cilt

Sayı

Künye

Arslan, M. (2023). Ahiliğin tarihi kökenleri ve çağdaş iş dünyasına ahlaki çözüm üretme kapasitesi. M. E. Kala (Ed.), Ahiliği Yeniden Düşünmek: "21. Yüzyılda Yiğitlik, Ahilik ve Dirlik" içinde (155-172 ss.). Ankara: OSTİM Teknik Üniversitesi Yayınları.