Tıbbi müdahalelerde hukuka uygunluk şartları

Yükleniyor...
Küçük Resim

Tarih

2023

Dergi Başlığı

Dergi ISSN

Cilt Başlığı

Yayıncı

İbn Haldun Üniversitesi

Erişim Hakkı

info:eu-repo/semantics/openAccess

Araştırma projeleri

Organizasyon Birimleri

Organizasyon Birimi
Hukuk Fakültesi, Hukuk Bölümü
İbn Haldun Üniversitesi Hukuk Fakültesi, hukuk ve adalet bilincinin toplumda yaygınlaşmasına hizmet edebilecek, ulusal ve uluslararası hukuk alanında yaşanan gelişmeleri yorumlayıp değerlendirebilecek, fikrî bağımsızlığa sahip, çokdilli, küresel rekabet ortamında başarı sağlayabilecek ve Türkiye'yi uluslararası alanda temsil edebilecek hukukçular yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Dergi sayısı

Özet

Kişiler, fiziksel veya ruhsal açıdan sağlığında herhangi bir rahatsızlık hissettiğinde hemen bir sağlık kuruluşuna başvurarak tanı ve tedavi talebinde bulunur. Söz konusu tanı ve tedavi işlemine tıbbi müdahale denilmektedir. Tıbbi müdahaleler birçok yöntemle gerçekleştirilmektedir. Özellikle sürekli gelişen bilim ve teknoloji sayesinde tıbbi müdahale de çeşitlilik göstermektedir. Tıbbi müdahalenin amacı kişinin bozulan sağlığını iyileştirmek olmasının yanı sıra kişinin yaşam ve vücut bütünlüğüne yönelik bir müdahaledir. Dolayısıyla, hukuka aykırı olarak gerçekleştirilen herhangi bir tıbbi müdahale kişilik haklarının ihlali sayılmaktadır. Sağlık personeli tarafından gerçekleştirilen tıbbi müdahaleler hukuka uygun olarak gerçekleştirilmenin yanı sıra son derece dikkatli ve özenli olarak yapılmalıdır. Aksi takdirde, sağlık kurumu ve personeline yönelik hukuki ve cezai sorumluluğa yol açmaktadır.
When somebody feels any physical or mental health disease, he/she immediately applies to a health institution and requests diagnosis and treatment. This diagnosis and treatment process is called medical intervention. Medical interventions are carried out in many ways. Medical intervention also varies, especially thanks to the developing science and technology. The purpose of medical intervention is not only to heal the person’s deteriorating health, but also an intervention for the life and body integrity of the person. Therefore, any medical intervention performed unlawfully is considered a violation of personal rights. Medical interventions by healthcare personnel should be carried out in accordance with the law, as well as with the utmost care and attention. Otherwise, it leads to legal and criminal liability for the health institution and its personnel.

Açıklama

Anahtar Kelimeler

Hekim, Hukuka Uygunluk, Taksirli Sorumluluk, Tıbbi Müdahale, Physician, Compliance with Law, Negligent Liability, Medical Intervention

Kaynak

İbn Haldun Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dergisi

WoS Q Değeri

Scopus Q Değeri

Cilt

1

Sayı

2

Künye

Nasrat, Q. (2023). Tıbbi müdahalelerde hukuka uygunluk şartları. İbn Haldun Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dergisi, 1(2), 77-97. https://doi.org/10.59831/ihuhfd.2023.8