İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Felsefe Bölümü

Yükleniyor...
Organizasyon Birimi Logosu

Kuruluş Tarihi

2017

Açıklama

Bölüm, uluslararası standartlarda nitelikli bilgi üretmeyi, özellikle İslam felsefesi, Türk düşüncesi ve fenomenoloji geleneğini merkeze almayı ve bu meyanda felsefi bilgi üretilmesini amaçlamaktadır. Batı'da gelişen felsefenin soy kütüğünde sadece Yunan, Helenistik ve Hıristiyan değil, İslam felsefi mirası da yer almaktadır.

Araştırmacı Arama Sonuçları

Listeleniyor 1 - 10 / 11
 • Araştırmacı
  Köroğlu, Burhan
  Prof. Dr.
  İstanbul'da doğdu. 1985 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünden mezun oldu. 1993 yılında Ürdün'de Felsefe alanında yüksek lisans, 2001 yılında Marmara Üniversitesi İslam Felsefesi bölümünde tamamladı. Bahçeşehir Üniversitesi Medeniyet Araştırmaları Merkezi'nin başkanlığını yaptı. Katar'da bulunan Aljazeera Center for Studies Araştırma Merkezi'nde uzman araştırmacı olarak çalıştı. Elcesire Türk TV yönetim kurulu başkanı oldu. İbn Haldun Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğünü ve Felsefe Bölüm Başkanlığı görevlerini yaptı. Halihazırda İbn Haldun Üniversitesinde Felsefe Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.
 • Araştırmacı
  Kaplan, Hasan
  Prof. Dr.
 • Araştırmacı
  Duralı, Şaban Teoman
  Prof. Dr.
  İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde öğrenciyken Nermi Uygur'un teklifiyle 1975 yılında mezun olduğu bölümde asistan olarak göreve başladı.1977 yılında biyoloji felsefesi hakkındaki teziyle felsefe doktoru unvanı aldı. 1978 yılında NATO bursu ile Paris'te biyoteknoloji seminerlerine katıldı. Mayıs 1982'de yardımcı doçent, Ekim 1982'de biyoloji felsefesi üzerine yazdığı tezle doçent oldu. 1985'te ABD Pennsylvania State University'de tamamladığı Kant'ın A Priori Bilgi İstidâdı başlıklı çalışmasının ardından 1988'de profesör oldu.1992-1993 yıllarında Malezya Uluslararası İslam Üniversitesinde, 1994 ve 2003 yıllarında Viyana Üniversitesi bilim felsefesi bölümünde, 1995-1997 ile 1999 yıllarında Kuala Lumpur'da International Institute Of Islamic Thought and Civilisation'da misafir öğretim üyesi olarak bulundu. 1996 yılında İstanbul Üniversitesi araştırma fonunun mâli desteğiyle Orta Asya Türk cumhuriyetlerinde araştırma gezisinde bulundu. Bir dönem Kırklareli Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesinde dekanlık yaptı. Fakültenin felsefe bölümünü kurdu. Bülent Ecevit Üniversitesi senatosunun 2016 yılında aldığı karar uyarınca Teoman Duralı'ya verilen fahrî doktorluk pâyesinin takdim töreni, Sezai Karakoç Kültür Merkezi'nde yapıldı. Duralı ölümünden önce İstanbul Üniversitesi, İstanbul Medeniyet Üniversitesi ve İbn Haldun Üniversitesinde felsefe bölümlerinde ders veriyordu.Ayrıca Kutadgu bilig felsefe-bilim araştırmaları dergisinin yayın yönetmenliğini de yapmaktaydı.Türkiye Bilimler Akademisi şeref üyesi olan Teoman Duralı, İngilizce, Fransızca, Almanca, Latince, Yunanca, İtalyanca, Felemenkçe, İspanyolca, Rusça, Malayca dillerini bilmekteydi.Duralı ölümünden kısa bir süre öncesine kadar TRT 2 ekranlarında Felsefe Söyleşileri başlıklı bir programı yapmaktaydı.
 • Araştırmacı
  Bakır, Muhammet İkbal
  Dr.
  2003 yılında Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünden mezun oldu. 2010 yılında Galatasaray Üniversitesi Felsefe bölümünde yüksek lisansını tamamladı. 2017 yılında 'Hegel ve Levinas'ta Mutlak ve Varlık' adlı tez ile doktora derecesi aldı.
 • Araştırmacı
  Özkaya Demirhan, Özden
  Dr.
  1991 yılında İstanbul’da doğdu. 2007-2011 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümünde öğrenim gördü. Yine aynı üniversitede Latin Dili ve Edebiyatı lisans öğrenimini 2012 yılında tamamladı. 2012 yılında İstanbul Üniversitesi Felsefe bölümünde başladığı yüksek lisansını 2015 yılında “Augustinus’un Zaman Anlayışı” başlıklı teziyle bitirdi. Doktora çalışmasına 2016 yılında İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nde başlamış ve 2022 yılında tamamlamıştır. Aynı yıl İbn Haldun Üniversitesi’nde Dr. Öğretim Üyesi olarak göreve başlamıştır ve hala devam etmektedir. Lisansüstü eğitime başladığından beri Augustinus’la ilgili araştırmalar yapmasının yanı sıra Orta Çağ felsefesi ve epistemoloji üzerine de çalışmalar yapmaktadır.
 • Araştırmacı
  Bulut, Ömer Faruk
  Arş. Gör.
 • Araştırmacı
  Fettahoğlu, Selen
  Arş. Gör
  Selen Fettahoğlu moleküler biyoloji ve genetik alanında lisans derecesine sahiptir. Lisanstan mezun olduktan sonra felsefeye geçiş yaptı ve bilim ile felsefenin kesiştiği noktalarda çalışmaya başladı. Yüksek lisans tezinde dünya dışı yaşamın din üzerindeki etkilerini inceledi. Şu anda Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe doktora öğrencisidir. Çocuklar için popüler bilim kitapları yazmıştır.
 • Araştırmacı
  Doko, Enis
  Doç. Dr.
  1987 yılında Makedonya'nın Ohri şehrinde doğdu. Enis Doko, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fizik ve Felsefe bölümlerinden 2010 yılında derece ile mezun oldu. Koç Üniversitesi'nde hazırladığı "Adiyabatik Dönen Spin-Momentum Bağlı Fermi Gazlar" başlıklı tezi ile 2016 yılında kuramsal fizik alanında doktor ünvanını almaya hak kazandı. Akademik ilgi ve araştırma alanları arasında Bilim Felsefesi, Din Felsefesi, Fizik Felsefesi, Analitik Metafizik, Matematik Felsefesi, Ultra Soğuk Atom Fiziği, Çok Parçacıklı Kuantum Fiziği gibi konular bulunmaktadır. Enis Doko 2017 yılından beri Sabah gazetesi pazar eki için haftalık Bilim ve Yaşam sayfasını hazırlamaktadır.
 • Araştırmacı
  Tümkaya, Serdal
  Dr.
  İskenderun'da doğdu ve büyüdü, Türkiye'nin başkentinde (Ankara) Bilkent Üniversitesi Felsefe Bölümü'nden mezun oldu. Daha sonra Ankara'da Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde yüksek lisans (2014) ve doktora (2022) derecelerini aldı. 2013-2020 yılları arasında aynı üniversitede araştırma görevlisi olarak çalıştı. Şu anda İbn Haldun Üniversitesi'nde Dr. Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır. Araştırmaları öncelikle çağdaş natüralizm üzerine odaklanmaktadır. Ağırlıklı olarak zihin, beyin ve davranış bilimleri üzerine çalışmaktadır. Ayrıca pragmatizm, kıta felsefesi, postmodernizm, analitik felsefe ve natüralizm gibi felsefi gelenekler arasındaki iddia edilen farklılıkların doğası ve kökeni ile yakından ilgilenmektedir. Quine, Churchland ve Kuhn üzerinde çalışmıştır. Şu an itibariyle bilimcilik ve onun Quine natüralizmi ile ilişkisi üzerine odaklanmaktadır.
 • Araştırmacı
  Açıkgenç, Alparslan
  Prof. Dr.
  1952 yılında Erzurum'da doğdu. Lisans eğitimini Ankara Üniversitesinde tamamladı (1974). Yüksek lisansını University of Wisconsinde (1978) ve Doktorasını The University of Chicagoda (1983) yaptı. 1983 yılında ODTÜ Felsefe Bölümünde göreve başladı. 1984′te Yardımcı Doçent, 1987′de Doçent ve 1993′te Profesör oldu. 1985′de Chicago Üniversitesinde, 1995-99 arasında Malezya milletler arası İslam Düşüncesi ve Medeniyeti Enstitüsünde vazife yaptı. Sonrasında Fatih Üniversitesi'nde 2006-2009 yılları arasında Rektör Yardımcılığı ve öğretim üyeliği yapan Açıkgenç, ardından Yıldız Teknik Üniversitesi’nde idari ve akademik görevlerde bulundu. 2017 yılından beri İbn Haldun Üniversitesinde akademik çalışmalarına devam etmektedir. Çok sayıda makalesi yanında, Veri Felsefesi (1992), Being and Existence in Sadrâ and Heidegger: A Comparative Ontology (Kuala Lumpur, 1992); Bilgi Felsefesi İslam Bağlamında Bilgi Bilimden Sistem Felsefesine (İstanbul,1992); Islamic Science: Towards a Definition (Kuala Lumpur 1996); Kavram ve Süreç Olarak Bilginin İslamileştirilmesi (1998); Scientific Thought and its Burdens (İstanbul 2000); İslam Medeniyetinde Bilgi ve Bilim (İstanbul 2006) isimli kitapları yayınlanan birçok eserinden bazılarıdır.